Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ValaskáHľadať
 
 

Stolnotenisový oddiel

Stolný tenis vo Valaskej

   Od súťažnej sezóny 2012/2013 hrá v stolnotenisovej 5.lige okresov Brezno a Banská Bystrica aj náš stolnotenisový oddiel. Sformoval sa počas Veľkonočných turnajov. Najlepší hráči nášho tradičného turnaja neraz spomínali na slávne časy tohto športu vo Valaskej. V sedemdesiatych rokoch bola popularita stolného tenisu medzi mládežou i dospelými prinajmenšom taká ako futbalu.  Telocvičňa základnej školy praskala vo švíkoch.  Bolo tam pravidelne vyše dvadsať chlapcov a dievčat. Na piatich stoloch sa dvakrát do týždňa trénovalo. O výber žiakov a rozvoj talentu týchto mladých hráčov sa staral učiteľ Tibor Blažin. Žiaci našej školy vyhrávali okresné turnaje, postupovali aj do krajských kôl a reprezentovali školu aj na majstrovstvách Slovenska v kategórii žiakov. V tom čase najúspešnejšími reprezentantmi školy boli bratia Emil a  Milan Nátherovci. V osemdesiatych a neskorších rokoch som sa aj ja venoval žiakom v tomto peknom športe. Na našej škole sa neprerušene až do tohto roku uskutočňovali okresné turnaje žiakov breznianskeho okresu, predtým hornej časti banskobystrického okresu.
   Na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov sa v obci po prvýkrát sformoval stolnotenisový oddiel dospelých okolo takých hráčov ako boli v tom čase Ľubomír Lacík, Pavol Budaj, Oskar Harinek a neskôr do oddielu prichádzali mladší hráči, ktorí svoje prvé skúsenosti získavali  na krúžku stolného tenisu práve na oboch našich základných školách.  Patrili medzi nich Jaroslav Karak, Ivan Foltán, Edo Prokopec, Miroslav Mihok a do oddielu postupne pribúdali ďalší hráči ako Ivan Krúteľ, Marian Ištván a neskôr aj „starý harcovník, pingpongista“ telom aj dušou, pán Ivan Mišúth, ktorý prestúpil do valaštianskeho oddielu z Podbrezovej. A práve pod jeho vedením rástla kvalita mladých stolných tenistov, ktorí dosahovali aj individuálne úspechy na  turnajoch jednotlivcov v rámci okresu. V tom čase družstvo Valaskej hralo tretiu a neskôr druhú triedu v rámci vtedy veľkého banskobystrického okresu. Začiatkom deväťdesiatych rokov, po postupnom ukončení športovej kariéry prvých začínajúcich hráčov, odchode hráčov na školy mimo bydliska resp. odsťahovaním sa z obce ako aj prestupe mladých hráčov  (Mihok, Prokopec) do podbrezovského oddielu hrajúceho vyššiu súťaž, sa éra stolného tenisu vo Valaskej končí. Našťastie len dočasne.
   Na poslednom veľkonočnom turnaji v roku 2012 bývalí “starí“ hráči Valaskej sa rozhodli vzkriesiť takmer už zabudnuté zlaté časy stolného tenisu v našej obci. Požiadali sme o registráciu a prihlášku do súťaže. A vedieme si tam na nováčika veľmi dobre. Po odohratej jesennej časti sme v prvej polovici tabuľky na piatom mieste. O body a víťazstvá sa zaslúžili títo hráči: Jaroslav Karak, Emil Náther,  Edo Prokopec, Pavel Gondek, Jaroslav Cúth. Spomeňme jeden dôležitý fakt. Vekový priemer týchto hráčov je 55 rokov. Aj naši súperi sú starší hráči, ale polovica mužstva sú mladíci 20 – 30 ročný. O to viac vynikajú úspechy našich veteránov. Bolo by dobre, keby mali nejakých nasledovníkov, aby tento pekný šport raz v našej obci neskončil definitívne. Dúfam, že príklad našich stolnotenisových veteránov, bude aspoň pre niektorých žiakov a mladých ľudí vzorom.
                                             Ivan Karak


 

Stretnutie so zlatým paralympikom 12-12-2012

Ján Riapoš - dojnásobný víťaz

Ján Riapoš - dojnásobný víťaz


 

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Sociálny taxík

Obec Valaská od 2.5.2018 pripravuje zámer poskytovania služieb sociálneho taxíka. V prílohe nájdete cenník poplatkov a dotazník k uvedenej službe.   Poskytovanie služieb sociálneho taxíka Dotazník ku službe  

Zber odpadu

Civilná ochrana

Dokument starostlivosti o dreviny obce Valaská

webygroup
ÚvodÚvodná stránka