Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ValaskáHľadať
 
 

Partnerské mesto - Chlumec nad Cidlinou

Chlumec nad Cidlinou

 

   Podpisom partnerskej zmluvy so zástupcami mesta Chlumec nad Cidlinou v októbri 2009 sa opäť obnovila spolupráca medzi našou obcou a českým mestom.

 

   Chlumec nad Cidlinou je starobylé päťapoltisícové mesto vo východných Čechách na sútoku rieky Cidliny a Bystřice. Najstaršie správy o ňom sú zachované z 12. storočia. Krajina v jeho okolí je mierne zvlnená, ležiaca v priemernej nadmorskej výške 206 metrov nad morom, s početnými rybníkmi, listnatými a ihličnatými lesmi. Najbližšie okolie mesta je obklopené záhradami, preto je niekedy Chlumec nad Cidlinou nazývaný „Město v zahradách“. Pôvodná osada vyrástla pod zalesneným pahorkom, na ktorom stála drevená veža, chrániaca obchodnú cestu vedúcu z Prahy do Kladska. Neskôr bol postavený vodný hrad, ale v priebehu tridsaťročnej vojny boli mesto aj hrad z veľkej časti zničené. Samotný hrad už nebol po niekoľkých požiaroch obnovovaný a miesto neho bolo nad mestom vybudované nové šľachtické sídlo – zámok Karlova Koruna. Roku 1611 daroval cisár Matyáš chlumecké panstvo šľachtickému rodu Vchynských – neskôr Kinských, ktorí sú v súčasnej dobe opäť majiteľmi zámku a okolitého panstva.


   Tradícia rybnikárstva siaha až do 15. storočia a dnes je tu reálna možnosť športovného rybárstva. Sústava rybníkov obklopujúcich Chlumec nad Cidlinou s názvami Starochlumecký, Vítkovický a Olešnický nahradila dnes už neexistujúcí vysušený Velkochlumecký rybník, na ktorého hrádzi bolo v 18. storočí potlačené selské povstanie. Medzi najatraktívnejšie výhľady v blízkom okolí mesta zajiste patrí pohľad na Žehuňský rybník zo zámočku Obora, ktorý je tiež v majetku rodu Kinských. Žehuňským rybníkom, ktorý je svojou rozlohou ôsmým najväčším v Čechách, preteká rieka Cidlina. Celá Obora nad rybníkom je výnimočná chovom muflónov a danielov.


   Prekrásnu pešiu túru si môžete naplánovať tiež do chlumeckých lužných lesov pozdĺž  rieky Cidliny. Tu sa nachádza veľká bažantnica a neďaleko od nej miesto, kde stával bájny strom Morana. Morana je dnes už iba zbytok tisícročného brestu. Obrovskí velikáni – mnohostoročné duby tu nie sú žiadnou vzácnosťou.


   Mesto Chlumec nad Cidlinou môže ponúknuť dostatočné množstvo historických kultúrnych pamiatok, ako je napr. bývalý kláštor Loreta, chrám sv. Voršily, kostolík Najsvätejšej Trojice, Mariánský stĺp a niektoré historické stavby.

 

Kliknutím na link www.chlumecnc.cz prejdete na oficiálne stránky mesta Chlumec nad Cidlinou.

 


 

Chlumec na Cidlinou

Chlumec 1

Chlumec 1

Chlumec 2

Chlumec 2

Chlumec 3

Chlumec 3

Chlumec 4

Chlumec 4


 
 
Chlumec 5

Chlumec 5

Chlumec 6

Chlumec 6

Chlumec 7

Chlumec 7

Chlumec 8

Chlumec 8


 
 
Chlumec 9

Chlumec 9

Chlumec 10

Chlumec 10

Chlumec 11

Chlumec 11

Chlumec 12

Chlumec 12


 
 
Chlumec 13

Chlumec 13

Chlumec 14

Chlumec 14

Chlumec 15

Chlumec 15

Chlumec 16

Chlumec 16


 
 
Chlumec 17

Chlumec 17

Chlumec 18

Chlumec 18

Chlumec 19

Chlumec 19

Chlumec 20

Chlumec 20


 
 
Chlumec 21

Chlumec 21

Chlumec 22

Chlumec 22

Chlumec 23

Chlumec 23

Chlumec 24

Chlumec 24


 
 

 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Sociálny taxík

Obec Valaská od 2.5.2018 pripravuje zámer poskytovania služieb sociálneho taxíka. V prílohe nájdete cenník poplatkov a dotazník k uvedenej službe.   Poskytovanie služieb sociálneho taxíka Dotazník ku službe  

Zber odpadu

Civilná ochrana

Dokument starostlivosti o dreviny obce Valaská

webygroup
ÚvodÚvodná stránka