Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ValaskáHľadať
 
 

Kultúrne pamiatky

Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody eviduje tieto sakrálne pamiatky v obci Valaská:

 

 

  • Kostol sv. Martina biskupa – pôvodne gotický kostol z druhej polovice 15. storočia. Stavebne upravovaný v rokoch 1612 – 1615, sakristia, veža a klenby v 19. storočí. Východne orientovaná stavba s polygonálne zakončeným presbytérom, obdĺžnikovou loďou s prestavanou vežou. Priestory klenuté hrebienkovými klenbami a valenou klenbou. Čelná fasáda má pristavenú mohutnú zvonicu pod vežou. Na západnej lodi renesančné sgrafito, datované do roku 1614. Bočné fasády hladké, na vonkajšku presbytéria oporné piliere. Interiér neoslohový zo začiatku 20. storočia. Kostol dal postaviť pán Ľupčianskeho zámku Kašpar Tríbel. V roku 1969 bol kostol reštaurovaný akademickým maliarom Ľudovítom Strompachom.
  •  

 

 

  • Kaplnka sv. Jána Krstiteľa – neskoroklasicistická kaplnka z roku 1846 sa nachádza uprostred obce. Je murovaná so štvorcovým pôdorysom, polkruhovo zakončená. Fasády členené pilastrami. Plastika sv. Alžbety (barok) je z druhej polovice 18. storočia. V interiéri sú sochy sv. Šebastiána a Róch, klasicistické zo začiatku 19. storočia.
  • Kaplnka Kalvárie – malá murovaná stavba z 19 storočia s polkruhovo otvorenou čelnou strechou, zaklenutá krížovou hrebienkovou klenbou. Fasáda má lizenové orámovanie. Vnútri je súsošie Kalvárie z 18. storočia, polychrómovaná drevorezba skladajúca sa z Krista na kríži, plastík Márie, sv. Jána ev. a z dvoch žoldnierov po staranách.
  •  

 

 

  • Kaplnka sv. Františky Rímskej z roku 1841

 

 

  • Kaplnka sv. Antona Poduánskeho "V tuneli", ktorú v roku 1896 postavili taliansky robotníci pri stavbe železničnej trate Podbrezová - Brezno
     

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Sociálny taxík

Obec Valaská od 2.5.2018 pripravuje zámer poskytovania služieb sociálneho taxíka. V prílohe nájdete cenník poplatkov a dotazník k uvedenej službe.   Poskytovanie služieb sociálneho taxíka Dotazník ku službe  

Zber odpadu

Civilná ochrana

Dokument starostlivosti o dreviny obce Valaská

webygroup
ÚvodÚvodná stránka